شرکت صنایع شیمیایی دارویی پتروتک
صفحه اصلی / درباره شرکت
طرح های اجرایی

تولید آب تهی شده از دوتریوم (DDW) 


یکی از ماموریت های شرکت پتروتک افزايش سطح سلامت جامعه و داشتن جامعه ای با افراد سالم و با نشاط می باشد و همچنین بهبود وضعیت بیماران که این مهم با تولید این محصول ارزشمند میسر می باشد.
آب سبک یا آب تهی شده از دوتریوم DDW  آبی است که مقدار دوتریوم آن کم تر از آب های معمولی می باشد، این آب محصول جداسازی و حذف دوتریوم در آب سنگین می باشد.
همه ی آب های طبیعی حاوی دوتریوم هستند، مقدار دوتریوم از  90ppm  از ذوب شدن یخ های قطب جنوب تا  180ppm  در آب های زیرزمینی زیر بیابان صحرا متغیر است. اکثر آب ها حاوی دوتریوم با غلظت حدود  150ppm  است.  آب با غلظت کمتر از  130ppm آب سبک در نظر گرفته می شود. با توجه به کارهای بالینی انجام شده در دنیا، حتی کاهش به ظاهر کم در محتوای دوتریوم می تواند تأثیر قابل توجه ای در تعدادی از پارامترهای سلامت داشته باشد.
در اوایل دهه نود، زیست شناس مولکولی دکتر Gábor Somlyai در کشور مجارستان، متوجه این موضوع شد که کاهش  دوتریوم در آب  می تواند منجر به  تغییرات قابل توجهی در موجودات زنده بشود. مهمترین نتیجه تحقیقات در این زمینه حساس بودن سلول های توموری به آب سبک می باشد، که باعث توقف رشد تومور می شود.
کاهش دوتریوم یک رویکرد کاملا اصلی برای مهار رشد سلول های سرطانی در بدن می باشد و با توجه به آخرین نتایج پژوهش ها همچنین می تواند در سایر فرآیندهای فیزیولوژیکی مانند متابولیسم گلوکز اثر گذار باشد.
اخیراً، صنعت داروسازی شروع به توسعه و تجاری سازی داروهای حاوی دوتریوم و ترکیبی با آب سبک نموده است، جایگزینی استراتژیک اتم های هیدروژن در درمان با دوتریوم می تواند اثربخشی  دارو را افزایش دهد و همچنین عوارض جانبی دارو ترکیبی را به حداقل برساند.
کاهش دوتریوم آب دارای پتانسیل گسترده ای به منظور افزایش اثربخشی  دارو های نوآورانه جدید و محصولات مصرفی برای درمان و پیشگیری از سرطان و همچنین  (به عنوان مثال اثر بر سوخت و ساز بدن) و بیماری های متابولیکی نظیر دیابت دارد.
مأموریت شرکت پتروتک باز کردن راه های جدید در رابطه با این زمینه از جمله ثبت داروی ضد سرطان و توسعه محصولات درجه اول برای درمان و پیشگیری از بیماری های توموری در آینده نزدیک می باشد.
اولین بار در جهان داروی ضد تومور به نام  Vetera-DDW-25 برای استفاده در دام پزشکی، در کشور مجارستان در سال 1999  به ثبت رسید.
در سال 2000  شرکت HYD آب سبک در غلظت های مختلف با نام  Preventa، را وارد بازار نمود.
در سال 2005 آب سبک Preventa، توسط  آن شرکت توسعه یافت و اولین جایزه را از جشنواره بین المللی نوآوری "غذاهای جدید" (به خاطر اهمیت پژوهش در این زمینه و ثابت شدن اثرات مثبت و مفید این محصول در حفظ سلامت)  به دست آورد.
هر سال 12.7 میلیون از مردم مبتلا به سرطان و 7.6 میلیون نفر به واسطه این بیماری  جان خود را از دست می دهند، سازمان بهداشت جهانی (WHO)  اعلام نمود مرگ ناشی از سرطان تا سال 2030 به 80 درصد افزایش خواهد رسید و به 13.7 میلیون مرگ و میر در جهان می رسد.
در طول دهه گذشته، تحقیقات و پژوهش ها نقش برجسته آب سبک در تنظیم فرآیندهای بیوشیمیایی را نشان داده است.
سرطان و دیابت: مشاهدات بالینی اثرات مفید کاهش دوتریوم در مورد درمان و پیشگیری این دو بیماری را تأیید کرده است .
بیشترین کشف قابل توجه در مورد سلول های سرطانی انجام گرفته و نتایج قابل توجهی حاصل شد، که DDW  می تواند خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد و یک عامل پیش گیرانه در مورد ابتلا به سرطان باشد و به عنوان یک روش موثر در درمان سرطان عمل کند ، استفاده از DDW یک فرصت جدید در درمان سرطان است، شواهد موجود در نمونه های آزمایشگاهی و مطالعات In vivo نشان می دهد که کاهش دوتریوم نقش به سزایی در درمان و پیشگیری از سرطان دارد و باعث مهار رشد سلول های سرطانی می شود.
مقالات زیادی در مورد اثر DDW بر روی انواع مختلف سرطان در ژورنال های معتبر علمی به چاپ رسیده است. به عنوان مثال اثر  DDW بر روی سرطان پروستات  و  سرطان ریه را در اینجا به طور اختصار می آوریم: 
سرطان پروستات (PC) از لحاظ مرگ و میر سرطان  در جهان در مرتبه ی سوم قرار می گیرد، در یک مطالعه دیگر بقای بیماران مبتلا به سرطان پروستات تحت درمان با آب سبک مورد بررسی قرار گرفت ،به منظور بررسی اینکه آیا DDW ممکن است اثر ضد سرطان در انسان را داشته باشد، نتایج حاصل از درمان های مرسوم و مصرف DDW، در طول 15  تا 21 ماه در بیماران مبتلا به سرطان پروستات مورد بررسی قرار گرفت، نتیجه اولیه نشان داد که مصرف DDW باعث کنترل و مهار سلول های سرطانی و بهبود وضعیت بیماران  شده است. 
در این پژوهش که توسط دکتر Somlyai Gabor و همکاران انجام شد تعدادی مشخص بیمار مبتلا به سرطان پروستات (PC) در کنار درمان از DDW هم نیز استفاده می کردند که مشخص شد که 46 بیمار که از متاستاز رنج می بردند متاستاز آن ها تحت کنترل قرار گرفت. در نتیجه ثابت شد که  DDW می تواند به عنوان یک درمان مکمل باعث بقای بیماران سرطانی شود. در فاز دوم این تحقیق 91 بیمار مورد  ارزیابی و تحت درمان قرار گرفتند که همان نتایج بالا را نشان دادند. 
درمان سرطان در سال‌هاي اخير پيشرفت چشم‌گيري كرده است ولي هنوز نيازمند پيدا شدن روش هاي جديد كمكي براي درمان سرطان و بهبود وضعيت بيمار مي‌باشد. که DDW این مهم را محقق ساخته است.
در اين مقاله اثر مهاري DDW بر روي تكثير سلول‌هاي سرطاني ريه انسان بررسي شد، چرخه‌ي سلولي با روش فلوسایتومتري بررسي مي‌شود تا بتوان آپوپتوز را در مورد اين رده‌ي سلولي مورد مطالعه قرار داد سلول‌هاي سرطان ريه به موش منتقل شد و موش‌ها در گروه‌هاي مختلف قرار گرفتند پس از 40 روز مشاهده گرديد، گروهي كه DDW مصرف مي‌كردند رشد سلول‌هاي سرطاني به طور قابل توجهي نسبت به گروه‌هاي ديگر كاسته شده است.
نتيجه گرفتند DDW باعث القاي آپوپتوز به سلول‌هاي سرطاني مي‌شود و به اين صورت از رشد سلول‌هاي سرطاني جلوگيري مي‌كند و سلول‌هاي سرطاني را وارد جاده‌ي مرگ فيزيولوژيك مي‌كند. 
هدف اول در این پروژه افزایش سلامتی در سطح جامعه به وسیله پیشگیری و کمک به بیماران برای به دست آوردن سلامتی خود می باشد.
با توجه به افزایش بیماری سرطان در کشورهای مختلف جهان به ویژه کشور عزیز خودمان ایران ، این بیماری انواع مختلف درمان به ویژه درمان های جدید را می طلبد ، آب سبک (DDW) یک عامل امیدوار کننده جدید در درمان سرطان می باشد، نکته مثبت در درمان با مصرف (DDW) نداشتن هیچ گونه عوارض بعد از مصرف می باشد .
تاثیرا ت DDW  در شرایط  in vitro  و  in vivo بررسی شد، که پسرفت رشد تومور و به دنبال آن القاء آپوپتوز را در این سلول ها نشان داد.
علاوه بر این، کاهش غلظت دوتریوم می تواند به طور کلی بر روی پارامترهای  افراد سالم تاثیر بگذارد و آن ها را بهبود بخشد. بررسی اثر DDW در شرایط جسمی و عملکرد ورزشکاران، این مهم را تایید کرد که عملکرد و استقامت در این افراد بهبود یافته است، و DDW کمک به بهبود سریع پس از فعالیت بدنی می نماید.
DDW   در سلول های توموری باعث القای آپوپتوز و از رشد تومور ها چلوگیری می کند، این مسئله در صورتی اتفاق می افتد که مصرف DDW برای بافت های سالم اطراف این سلول ها هیچ ضرری ندارد و مصرف این محصول کاملا بدون عوارض می باشد .
مصرف DDW در ترکیب با درمان های رایج  بیماری سرطان نظیر : جراحی ، شیمی درمانی ، پرتو درمانی و غیره صورت می گیرد ، همچنین مصرف آب سبک به تنهایی بر اساس مقالات و پژوهش های صورت گرفته باعث جلوگیری از عود سرطان و نیز پیشگیری از ابتلا به  انواع  سرطان ها می شود.
پیشگیری
تحقیقات و مطالعات حیوانی بلند مدت در مورد مصرف آب سبک ، شواهد قطعی در مورد اثر پیشگیری از سرطان را ارائه کرده است . این نتایج نشان می دهد که آب سبک در بدن می تواند در مسیرهای انتقال سیگنال مداخله و باعث کاهش دوتریوم در سلول ها و از طریق مهار بیان ژن COX-2  و تشکیل پروستاگلاندین باعث افزایش آپوپتوز در سلول سرطانی شود . پژوهش های زیادی به عنوان مثال یک مطالعه طولانی مدت در نمونه موش های مبتلا به سرطان و مستعد به سرطان اثر پیشگیرانه DDW را اثبات نمود . 
با توجه به تحقیقات کنونی مصرف  DDW برای هدف پیشگیری از سرطان برای  2-3 ماه در سال توصیه       می شود. 
بیماری دیابت و اثر کاهش غلظت دوتریوم در آب آشامیدنی بر روی متابولیسم گلوکز :
مشاهدات بالینی پیشنهاد کرد که کاهش غلظت دوتریوم می تواند ، متابولیسم گلوکز در بیماران مبتلا به دیابت را تغییر دهد.
اثر کاهش غلظت دوتریوم در  آب آشامیدنی در متابولیسم گلوکز در موش های مبتلا به دیابت رابطه بین غلظت دوتریوم در آب آشامیدنی و سطح قند خون را نشان داد و پارامترهای اندازه گیری شده در این نمونه ها بیان گر این موضوع بود که مصرف DDW به کاهش غلظت گلوکز خون در این حیوانات آزمایشگاهی در حضور انسولین کمک می نماید .پس می توان نتیجه گرفت آب سبک اثر انسولین را بهبود می بخشد و به این ترتیب به جذب گلوکز از سلول کمک می کند .
اثر DDW بر عملکرد ورزشکاران در یک تست پزشکی ورزشی، اثر DDW بر عملکرد ورزشکاران برتر، مورد بررسی قرار گرفت همراه با بررسی اثرات آن فرآیند متابولیک بدن که در درجه اول متابولیسم گلوکز و تعادل اسید و باز مورد بررسی قرار گرفت، دوازده ورزشکار مرد در سطح بین المللی در این مطالعه شرکت کردند، که 7 ورزشکار 2 لیتر آب آشامیدنی دوتریم (Preventa 105) به مدت 44 روز مصرف کردند، در حالی که 5 ورزشکار آب معمولی نوشیدند ، در روز 0 و روز 44، هر دو گروه مورد یک آزمایش  چند مرحله ای قرار گرفتند. نبض به طور مداوم تحت نظارت بود، پارامترهای اسید و باز (pH، PCO2، PO2، HCO3)، یون های Na+  ، K + و Cl-  و همچنین لاکتات خون و قند خون اندازه گیری شد ، نتایج اندازه گیری در گروه مصرف کننده DDW نشان دهنده این بود که اکسیژن بافت ها بهبود یافته است، فقدان اکسیژن بافت کمتر،  و قند بهتر مصرف می شود،  این نتایج نشان می دهد که پس از مصرف DDW،سطح لاکتات خون در ورزشکاران به طور قابل توجهی پایین آمده است. در نتیجه پس از نوشیدن DDW، عملکرد بهبود می یابد و بازسازی سریع تر و استقامت بدن افزایش می یابد. 
اين مقالات و پژوهش‌هاي بسيار دیگری در بهترين ژورنال‌هاي جهان در كشورهاي مختلف نشان دهنده و اثبات كننده اين واقعيت است كه آب سبك (DDW) اثرات شگفت‌آور و سودمندي براي سيستم بدن دارد و باعث بهبود وضعيت انواع بيماران و القاي اميد به زندگي در اين افراد مي‌شود، يك عامل مهم براي پيشگيري از انواع بيماري‌ها به ويژه سرطان مي‌باشد. در كل با نتايج گرفته شده مصرف DDW سطح سلامت جامعه را افزايش مي‌دهد و باعث مي‌شود كه داراي جامعه‌اي با افراد سالم و با نشاط  شويم.