شرکت صنایع شیمیایی دارویی پتروتک
صفحه اصلی / درباره شرکت
درباره ما

شرکت صنایع شیمیایی دارویی پتروتک در سال 1385 بعنوان یک شرکت دانش بنیان و با هدف تولید اسید آمینه متیونین تأسیس گشت. در طی سال های 1385 تا 1388 تکنولوژی و دانش فنی تولید متیونین در این شرکت تدوین شد و از سال 1389 احداث واحد تولید متیونین در منطقه دو راهی شازند در زمینی به مساحت 14 هکتار و در نزدیکی پالایشگاه امام خمینی آغاز شد. این طرح یکی از طرح های صنایع پایین دستی پتروشیمی می باشد که در آن با استفاده از مواد اولیه ای چون متان ، پروپلین ، آمونیاک ، گلیسرین ، سولفید هیدروژن و.....اسید آمینه متیونین که اصلی ترین ماده اولیه تولید پروتئین ها می باشد ، سنتز می گردد.
 دانش فنی تولید اسید آمینه متیونین که با منابع داخلی توسط این شرکت تدوین گردیده ، هم اکنون بطور انحصاری عمدتآ تنها در اختیار پنج شرکت دگوسا (آلمان) ، ادیسو (فرانسه ) ، نووس(امریکا) ، سومیتومو(ژاپن) و اورگسینتز(روسیه) می باشد. تکنولوژی تولید متیونین پیچیده و کاملأ انحصاری بوده و لیسانس آن قابل خریداری نمی باشد.
این شرکت مستقر در پارک علم و فناوری استان مرکزی و مجری طرح تولید اسید آمینه متیونین در حال اجرای 4 پلنت برای تولید مواد اولیه و محصول نهایی (متیونین) می باشد ، که پلنت های مذکور عبارتند از:
1-    پلنت تولید آکرولئین با ظرفیت 6000 تن در سال
2-    پلنت تولید متیل مرکاپتان با ظرفیت 6000 تن در سال
3-    پلنت تولید سیانید سدیم با ظرفیت 6000 تن در سال
4-    پلنت تولید اسید آمینه دی ال-متیونین با ظرفیت 10000 تن در سال
طرح این شرکت از طرح های ملی بوده و در جشنواره علم تا عمل سال 1390 به کسب عنوان طرح برگزیده مفتخر گشته است.
این شرکت پس از مدت 10 سال کارو مطالعه و با همکاری اساتید دانشگاهی و متخصصین صنایع نفت و گاز کشور موفق به تدوین دانش فنی و تولید این اسید آمینه شده و هم اکنون با ظرفیت 10,000تن در سال ( نیاز کشور) آماده است که ضمن بهره برداری با اشتغال زایی حدود 150 نفر مستقیم و بیش از 1000 نفر غیر مستقیم ، حدود 50,000,000 دلار صرفه جویی ارزی سالانه نیز برای کشور داشته باشد و به امید همکاری مسئولین میتوان با افزایش ظرفیت ، صادرات قابل توجهی نیز به دیگر کشورها داشته باشیم.
بازار جهانی :  هم اکنون نیاز دنیا به اسید آمینه متیونین سالانه حدود  1,250,000 تن و میزان تولید آن 950,000 تن یعنی 300,000 تن کمتر می باشد. میزان رشد مصرف سالانه نیاز به متیونین حدود  8%  می باشد، همچنین این محصول جایگزین نیز ندارد.
بازار داخلی :  میزان نیاز کشور به متیونین با استناد به آمار واردات در گمرکات کشور حدود ده هزارتن می باشد. در صورت تسهیل تأمین این اسید آمینه با توجه به افزایش رویکرد به مصرف آن در صنعت تولید آبزیان و دام های صنعتی ، این میزان نیاز واقعی نبوده و افزایش چشمگیری خواهد داشت.
طرح ملی تولید اسید آمینه متیونین جایگاه ارزشمندی به لحاظ دانش فنی و تکنولوژی از یک سو و ارزش اقتصادی و انحصاری آن از دیگر سو در جهان دارد. پایین بودن ظرفیت تولید در مقایسه با نیاز دنیا همواره ادامه دارد که علت آن تکنولوژی پیچیده سنتز شیمیایی آن می باشد

ارزیابی زیست محیطی :
با توجه به ریسک پذیری ، چالشهای زیست محیطی و گستردگی پروژه ، طرح ارزیابی زیست محیطی آن تدوین شده و به تأیید شورای عالی محیط زیست رسیده و مجوز مربوطه را نیز اخذ نموده است.